CZARNY TREND W SMAKACH

Kolejnym globalnym trendem branży spożywczej w roku 2017 są produkty żywnościowe w kolorze CZARNYM. Trend ten poniekąd wywodzi się z kuchni Cajun. Kiedy przygotowywane warzywa i wędzone mięso płoną, uwalniają charakterystyczny zapach i smak, oraz nabierają spopielonej, czarnej barwy.

Jak można nadać produktom czarnego koloru?

Dla przykładu, w ubiegłym roku w Australii zaczęto używać wody z węgla drzewnego. W Chinach w 2016 roku, przy użyciu czarnych ziaren, nasion i sproszkowanej czarnej fasoli wyprodukowano czarny jogurt.

W jakich segmentach spożywczych można wykorzystać czarne produkty? Niemalże we wszystkich. Czarne produkty znajdą swoje zastosowanie w wyrobach: cukierniczych, lodziarskich, mleczarskich wodach i napojach, alkoholach, gotowych posiłkach, sosach i wielu innych.

Istotne jest aby smak i kolor szły ze sobą w parze. Dlatego bardzo ważne jest aby czarne produkty spożywcze miały odpowiednio dopasowany smak. Jakie owoce mogą pomóc we wzbogaceniu CZARNYCH produktów?

Między innymi:

• Morwa

• Jeżyna

• Czarne porzeczki

Jeżeli interesują Państwa próbki aromatów pasujących do czarnych produktów spożywczych zapraszamy do kontaktu!

Europak spodziewa się, że wraz z rozpowszechnieniem produktów w kolorze czarnym, równie interesujące okażą się kolory RÓŻOWY, CZERWONY oraz NIEBIESKI.